Nu kör vi igång det nya läsåret 2017/18

Med start den 13:e augusti drar vi på Forsmarks skola igång det nya läsåret. Det blir ett spännande år som vi hoppas kan ge några roliga överraskningar. Det är i år 30 år sedan skolan startade och det kommer att uppmärksammas på olika sätt under hela läsåret.

Nytt för i år är att vi kommer implementera de av skolverket reviderade läroplanerna och ämnesplanerna. Dessa revideringar betyder bland annat större inslag av programmering i undervisningen. Vi kommer även att erbjuda några nya kurser som kommer att vara obligatoriska för de som ska läsa det fjärde året på teknikprogrammet fr.o.m. hösten 2018. Det är kurser inom mekanik, elektronik samt produktionskunskap.

Följ oss gärna på Instagram och Facebook.

instagram.com/forsmarksskola
facebook.com/forsmarksskola