browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

På färjan

Posted by on May 14, 2011

Efter en dags sittande på en fuktig, trång och slö buss fylld med vilda forsmarkare har vi äntligen nått Göteborg. Eftersom det var några få forsmarkare på bussen som aldrig hade besökt denna vackra stad utforskade vi den med hjälp av vår allmänbildade busschaufför Åke som visade oss bland annat Avenyn, gamla och nya Ullevi, Liseberg, mm.

Vi har nu fått tillgång till våra rum på färjan och ska snart röra oss vidare mot staden Kiel. Bemötandet några av oss fick när vi sökte våra rum var ett gäng av pensionärer som sjön högt och ljudligt den underbara sången kallinka. Denna sång är vi van att höra från nollningen då ryssnollorna sjöng den för vår kallinka, akka Maja.

Nu är det dags för middag!

One Response to På färjan

  1. Linda

    Äntligen är ni på väg!

    Om någon vill läsa så ligger nu intervjun med Bea, Anton, Sandra och Felix uppe på UNTs hemsida. http://www.unt.se/osthammar/europaresa-vantar-flitiga-elever-1342197.aspx

    Sköt om er!

    Linda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>