browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Borta bra men hemma bäst

Posted by on May 28, 2013

Nu befinner vi oss äntligen i Sverige. Igår tog vi oss upp genom Tyskland och passade på att ta ett studiebesök på ett kolkraftverk i närheten av Cottbus. Adam satte standarden redan vid första meningen av rundturen, som han så vackert översatte till “till vänster ser ni nu en hockeyfrilla”.

Nu sitter Thun och plågar våra morgontrötta stämmor med studentsången..

Resan har varit väldigt bra, även fast sömnrutinerna numera är obefintliga. Vi har haft det fantastiskt roligt och kommer inte glömma bort den i första taget. Vi vill passa på att tacka Thun och Adam för deras fantastiska engagemang och alla andra som har varit inblandade. Vi får inte heller glömma bort världens bästa busschaufför Åke som har varit på topp hela resan. Tack!

Nu ska vi fortsätta färden hem. Ikväll kommer vi till Gimo!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>