browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Guidad tur i Budapest

Posted by on May 18, 2014

Hej hej!

Hittills har denna dag varit riktigt bra! Vi startade dagen med att gå en guidad tur med hjälp av vår guide Soltán (stavningen är lite osäker) och han visade oss lite fina byggnader och berätta även om Ungerns historia och även lite tips om vart man ska äta, vad som är kul att göra och allmänt bra saker om staden. Här kommer lite bilder från rundturen!

IMG_0565

IMG_0588 IMG_0621Efter rundturen delade vi upp oss lite, vissa av oss bestämde sig för att dra och shoppa, några andra hade hyrt en tennisbana där de skulle börja sin Europaresa turnering och några andra ska åka till ett ungerskt bad och ta de lite lugnt där. Efter allt detta blir det middag tillsammans med hela klassen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>