browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Pokemonturneringens första dagar

Posted by on May 20, 2012
Förväntansfulla sitter pokémontränarna  redo med sina Gameboy  när bussen rullar bort från Åttan och ut i Europa. Alla de nyblivna tränarna är taggade till tusen inför sitt första äventyr när Johan Eriksson slår ner klubban och inleder Forsmarks träningsgym på Sundbergsbussen.


Reglerna för Forsmarks pokemongym:
1. One does not simply träna sina pokémon utanför Forsmarks träningsgym (Sundbergsbussen)
2. One does not simply bära  pokémonvästen under skam (förklaring senare)
3. One does not simply fånga en legendarisk pokémon


Johan Hultman och Robin Eriksson är två erfarna tränare och har gjort upp en planering för vilka pokémon de ska fånga först. Johan H kör på en blandning av pokémon och satsar allt på att fånga flest.
Några säten framför dem sitter Linus Jonsson och Tomas Wigerwall och avnjuter avsökande efter sina första pokémon. Linus satsar på en Growlithe och Tomas letar efter en Pineco.
– Bussresan kommer bli lång, då hinner vi levla mycket, säger de.


Första turneringen skedde på stadion  MS Peter Pan som sakta bytte värld. Antalet deltagare var stort och det uppskattades av arrangörerna. Publiken satt som 9-åriga killar på sin första live fotbollsmatch när Tomas Wigervall mötte Christer Åström i finalen.


Det blev en spännande match. Tomas främsta pokémon var Alakazam  och kämpade mot Christers Feraligatr. Christer hade ögonen på vinsten hela tiden under det fasansfullt jämna matchen.
Det var en adrenalinmatch, ett möte i publikens smak. Christer är mycket nöjd med attacken då han lyckades sleepa Tomas Alakazam.


När Tomas Quilava stod ensam kvar mot Christers Feraligatr kunde Christer känna sig lugn. Matchen vanns av Christer och trofén var i hans ägo. Publiken sökte handslag och leendet växte när de fick sin dröm besannad. Christer visar stolt upp ledartrofén, en reflexväst stylad med en spritpenna. På västen står bland annat “EPL (european pokémon league) champion” och “Gotta catch ’em all!”.


Vi hade åkt buss i sammanlagt 13 timmar när vi kom fram till hotellet i Frankfurt. Detta innebär för pokémontränarna 13 timmars chans att fånga flera pokémon och träna dem i lag innan kvällens aktiviteter och resan mot Schweiz imorgon.


Team Sundberg rullar iväg igen….


Fortsättning följer!


/ Amanda Nilsson

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>