Utmärkelser

2012
1:a Lingvistikolympiaden Lag (Robin Eriksson, Jacob Jonsson, Stina Sellberg, Carl Smed)
1:a Gymnasiecaset Lag (Sofia Helmersson, Caroline Lockwald, Stina Sellberg, Tomas Wigervall)
3:e Wallenbergs fysikpris Carl Smed
4:e Kemiolympiaden Lag (Robin Eriksson, Emil Olsson, Stina Sellberg)
4:e Wallenbergs fysiktävling Lag (Fredrik Gullberg, Jacob Jonsson, Carl Smed)

2011
3:e Lingvistikolympiaden Lag (Nicklas Holmberg, Emelie Hurtig, Amanda Nilsson, Christer Åström)

2010
2:a Kemiolympiaden Emil Marklund
3:e Kemiolympiaden Lag (Emil Marklund, Josefine Lundqvist, Erik Jonsson-Glans)
6:e Programmeringsolympiaden Paul Griffin
7:e Wallenbergs fysiktävling Paul Griffin
7:e Wallenbergs fysiktävling Lag (Paul Griffin, Emil Marklund och Gustav Jonsson-Glans)

2009
6:e Kemiolympiaden Lag (Björn Helmersson, Jonas Lindberg och Jan Liu)

2008
5:e Programmeringsolympiaden Jan Liu
5:e Kemiolympiaden Lag (Magnus Andersson, Fabian Göransson och Jens Wretborn)
7:a Biologiolympiaden Andrea Pettersson

2007
3:e Kemiolympiaden Lag (Patrik Johansson, Erik Rosendal, Simon Ceder)
4:e Programmeringsolympiaden Simon Ceder
7:e Kemiolympiaden Patrik Johansson

2006
6:e Programmeringsolympiaden Sebastian Vik

2005
2:a Programmeringsolympiaden Jonas Flodin
3:e Kemiolympiaden Anna Högberg
3:e Fysiktävlingen Anna Högberg
4:e Kemiolympiaden Lag (Anna Högberg, Viktor Posse, Christian Waller)
6:e Biologiolympiaden Anna Högberg
9:e Programmeringsolympiaden Olle Samuelsson
10:e Fysiktävlingen Lag (Martin Frisk, Anna Högberg, Mikael Rapp)

2004
2:a Kemiolympiaden Anna Högberg
8:e Programmeringsolympiaden Olle Samuelsson

2002
1:a Fysiktävlingen Lag
4:e Programmeringsolympiaden Johan Land
Stipendium; Tysklandsresa Jonas Adelsten
Stipendium; Språkresa Tyskland Anna Rödin

2001
Sveriges bästa skola Finansdepartementet utsåg Forsmarks skola till Sveriges bästa i sin ESO-rapport.
1:a Matematiktävlingen Johan Land
2:a Fysiktävlingen Lag (Martin Larsson, Magnus Andersson, Johan Land, Fredrik Moraeus)
3:e Matematiktävlingen Lag (Martin Ekborg, Johan Frisk, Dennis Jonesand, Johan Land, Tomas Larsson)
5:e Uppsatstävling tyska Erik Hjelm
6:e Programmeringsolympiaden Jonas Norling

2000
3:e Fysiktävlingen Lag (Fredrik Kuivinen, Martin Larsson, Andreas Mattsson)

1999
3:e Fysiktävlingen Lag

1998
1:a Fysiktävlingen Lag (Lars Eriksson, Christer Johansson, Ola Lindkvist)
3:e Matematiktävlingen Lag (Erik Boström, Andreas Holmström, Tobias Josefsson, Staffan Täckström)

1997
7:e Fysiktävlingen Lag

1995
1:a Fysiktävlingen Lag

1994
1:a Fysiktävlingen Lag

1993
4:e Fysiktävlingen Lag
5:e Programmeringsolympiaden Mattias Moltkesson

1992
1:a Fysiktävlingen Anders Persson
2:a Fysiktävlingen Lag

1991
1:a Fysiktävlingen Lag
1:a Programmeringsolympiaden Christer Weinigel
3:e Nationella uppsatstävlingen i svenska

1990
6:e Fysiktävlingen Lag

1989
6:e Fysiktävlingen Lag